ایمیل :

info@heroushomes.com

انواع اقامت

دسته بندی ها

آخرین پروژه ها

اقامت توریستی (اجاره یا هتل)

ایرانیان با ورود به ترکیه بمدت 90 روزه از ویزای موقت اقامتی برخوردار میشوند. در صورتیکه فرد تمایل به تمدید و یا افزایش این مدت داشته باشد میتواند با اجاره خانه به مدت حداقل یکسال و یا دریافت برگه تایید شده رزرو هتل که به همین مدت زمانی اشاره کند (آدرس و رزرو توسط اداره امنیت ترکیه کنترل می شود).

نکته: مدارک لازم جهت اقامت ترکیه به صورت توریستی در قانون جدید:

قرارداد اجاره خانه به مدت حداقل یکسال به نام شخصی که قصد اخذ اقامت دارد یا دریافت برگه از هتل که به همین مدت زمانی اشاره کند (این آدرس توسط اداره امنیت چک می شود). طبق قانون جدید، از ابتدای سال ۲۰۲۰ این نوع اقامت قابل تمدید نمیباشد. و برای تمدید باید نوع اقامت را به یکی دیگر از روش های اقامت ترکیه تبدیل کنید

اقامت کار ترکیه از طریق استخدام

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار از نوع کارگری مستلزم این است؛ که یک شرکت در کشور ترکیه از شما دعوت به همکاری نماید. البته غیر از این دعوت به کار نیاز است تا شرایطی دیگری نیز متناسب با هر شغل فراهم باشد تا بتوانید درخواست اقامت کاری استخدام انجام دهید.

پروسه درخواست و تایید اقامت کاری استخدام در سفارت ترکیه در ایران انجام میشود؛ درصورتیکه حداقل بمدت 2 ماه اقامت ترکیه را داشته باشید نیز میتوانید از داخل ترکیه اقدامات را انجام دهید. (البته در چند سال گذشته حداقل مهلت اقامت معمولا 6 ماه درنظر گرفته شده است)

درصورت تایید اقامت کاری، شما تا زمان در استخدام ماندن در محل کار دارای اقامت خواهید بود و بعد از یکسال میتوانید درخواست 2 ساله ارائه دهید. همچنین در صورت خروج از کار بمدت 10 روز فرصت برای تبدیل اقامت کاری و یا ترک خاک ترکیه فرصت قانونی دارید.

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

شما با ثبت شرکت در ترکیه هم امکان درخواست دو نوع اقامت را خواهید داشت:

1- درخواست اقامت سکونت (اتورما ایزینی) که با داشتن این نوع اقامت شما تا پایان اعتبار کارت اقامتتان (کارت صورتی) فقط اجازه سکونت در ترکیه را دارید، که در این صورت باید دلیل درخواست اقامت خود را “وابستگی تجاری و یا شروع کسب و کار در آینده” اعلام کنید.

2- درخواست اقامت کاری (چالیشما ایزینی) که با داشتن این نوع اقامت تا پایان اعتبار کارت اقامتتان (کارت آبی) شما هم اجازه سکونت و هم اجازه کار در ترکیه را خواهید داشت.توجه داشته باشید اخذ اجازه کار منوط به شرایط و قوانینی است که یکی از آنها ثبت شرکت می باشد.

اقامت ترکیه با خرید ملک

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک راهی آسان و بی دردسر برای اقامت ترکیه است که با خرید ملک در شهرهای بزرگ مانند استانبول، آنتالیا، آنکارا، ازمیر بصورت یکساله و بنا به تشخیص مامور اداره مهاجرت حتی دو ساله صادر میشود.

در صورتیکه پنج سال پیاپی اقامت ترکیه از طریق شخص تمدید شود و فاصله ای بین سالها نباشد و دوم اینکه مدارک مستند دال بر دارا بودن درآمد طی 5 سال ارائه نماید (این مدارک میتواند درآمد از ایران باشد میتواند درآمد قانونی در ترکیه باشد) شخص امکان درخواست و دریافت شهروندی ترکیه در صورت تایید مدارک را دارد.

اقامت از طریق ازدواج

زمانی که شما اقدام به ازدواج در ترکیه بنمایید چه شهروند ترکیه باشید و چه تبعه ی خارجی؛ برای شما سند ازدواج بین المللی صادر می گردد.

 • ازدواج بایستی به صورت رسمی ثبت گردد و حتی المقدور دلایل و یا مدارکی به جهت اثبات واقعی بودن آن داشته باشید.
 • برای ازدواج اول اجازه نامه یا فوتنامه پدر (حتی برای بالای 18 سال) و ازدواج مجدد طلاق نامه یا گواهی فوت همسر قبلی
 • شخصی که قصد ازدواج با او را دارید اگر در کشور ترکیه پناهنده باشد نمی توانید اقدام به اخذ شهروندی ترکیه نمایید
 • داشتن گواهی تجرد
 • براساس قوانین داخلی ترکیه ازدواج افراد زیر ۱۸ سال نه تنها مجاز نمی باشد بلکه از نظر قانون جرم محسوب می گردد.
 • رعایت عده (۱۲۰ روز) برای خانمی که قبلا ازدواج کرده باشد و در ترکیه نیز ساکن باشد لازمست.
 • ثبت ازدواج در ترکیه بر عهده شهرداری می باشد.
 • برای ثبت ازدواج خود در ترکیه حتما نیاز به دو نفر شاهد عاقل و بالغ دارید.
 • به لحاظ قانونی و حقوقی بر خلاف ایران؛ نیازی به اعلام مهریه در ترکیه وجود ندارد.

مدارک لازم برای ثبت ازدواج

 • پاسپورت
 • ارایه ی گواهی تجرد از مراکز مربوطه
 • اجازه نامه ازدواج
 • عکس ۳*۴
 • شناسنامه

تمام مدارک می بایستی دارای ترجمه ترکی باشند.

اقامت از طریق تحصیل (دانشجویی)

دانشگاه ها و مراکز آموزش عالى کشور ترکیه، سالانه تعداد زیادى دانشجوى خارجى پذیرش مى کنند و سازمان  ÖSYMسالانه یک آزمون  براى خارجیان برگزار میکند. که این آزمون در ماه آوریل در ترکیه و چند کشور به طور یکسان برگزار میشود. از طریق شرکت و قبولی در این آزمون، تحصیل در تمام رشته هاى فنى مهندسى و پزشکى هنر و علوم انسانى در دانشگاههاى ترکیه انجام پذیر است.

درصورت پذیرش توسط دانشگاه امکان دریافت اقامت ترکیه تا پایان دوره تحصیلات را خواهید داشت. این اقامت بصورت سالانه اخذ و تمدید میشود.

مقالات مرتبط